Güler yüzlü ve
samimi ekibimizle
hizmetinizdeyiz..

Barista Akademisi kahve eğitimlerinin teorik ve pratik olarak yapıldığı bir merkezdir. Barista Akademisi’inde SCAE’nin Kahve Diploma modülü yetkili eğitmenler tarafından uygulanır.. İşimizi özenle yapıyoruz! Barista Akademi olarak güler yüzlü ve samimi ekibimizle hizmetinizdeyiz..

Kahve Kültürü

Dünyanın en çok tüketilen ve en sosyal içeceklerinden biri olsa da, kahve hakkında az ya da yanlış bilinen çok şey bulunuyor. Kahve hakkındaki bilgiler, kalite etkenleri, üretim ve işleme teknikleri sürekli gelişiyor, değişiyor.

3. dalga eğitimleri

3. dalga eğitimleri kahvelerin yeni nesil demleme metodları kullanılarak karakteristik özelliklerinin ve yüksek standartlarının ön plana çıkarıldığı yeni bir kültür akımıdır. V60 ve chemex gibi dökme (pour over) demleme ekipmanları, Syphon gibi vakum demleme ekipmanları yanında Cold drip ve aeropress gibi ekipmanlar da kullanılmaktadır.

Making Coffee:
Passion
and Knowledge

Barista coffee Academy is a centre where theoretical and practical training is done.The Coffee Diploma Module of SCAE is applied by authorized trainers in
the Barista Academy. We’re doing our job diligently! We are at your service with our friendly and genial team as a Barista Academy.

Culture Of Coffee

Although coffee is one of the world’s most consumed and the most social drinks, there are a lot of misconceptions about coffee. Information about coffee, quality factors, production and processing techniques are constantly evolving, changing.

Third Wave Training

3. wave coffee training is a new trend of Culture that bring the fore of high standarts and characteristic features of coffee using the methods of new generations coffee brewing. Used (pour over) brewing equipment cast as Chemex and V60, vacuum brewing equipment such as Syphon and also used equipment such as Cold drip and Aeropress..

line
akademi